Aleš Blaha

Aleš Blaha

blaha

Jmenuji se Aleš Blaha a je mi 28 let. Vystudoval jsem politologii na FSV UK. Státnice jsem udělal na poslední možný pokus. Pracuji na ředitelství BMW Group pro Českou republiku a mám na starosti vyjednávání s korporátní klientelou. Cílem je, aby klíčové korporace nakupovaly značky BMW a MINI. Již jako student jsem pracoval pro BMW v Mnichově a na Novém Zélandu. Rád sportuji, abych si udržel zdravý rozum. 

Rozhovor s Alešem:

Vystudoval jste magisterský studijní program politologie na FSV UK, studoval jste ale i na Palackého univerzitě v Olomouci. Jak se studium na těchto institucích lišilo?

Obě univerzity nabízí kvalitní politologické vzdělání. Ve prospěch Univerzity Karlovy hraje její mezinárodní renomé a velmi dobré jméno u potenciálních zaměstnavatelů.

V současnosti působíte na ředitelství BMW Group v Praze a vedete četná mezinárodní vyjednávání. Jak se na ně připravujete? Pomohli Vám znalosti získané během studia ve Vaší současné profesi?

Příprava je charakterizovaná prací s informacemi o společnosti, se kterou se chystám usednout k jednacímu stolu. Důležitá je kritická analýza informací, jelikož v současné době je možné nalézt mnoho dat, ale ne všechna jsou relevantní.

Studium politologie mě naučilo efektivně a kriticky vyhodnocovat fakta a následně pak srozumitelně prezentovat komplikovanou myšlenku.

Pro BMW jste pracoval i v zahraničí – v Německu a na Novém Zélandu. Jak se život v těchto dvou krajinách liší od života v Česku?

Obě země jsou charakteristické vysokou životní úrovní a velmi silnou občanskou společností. Přístup na Novém Zélandu k cizincům je až naivně pozitivní a v žádném jiném státě jsem se nesetkal s tak pozitivním přístupem k životu.

Německo mi dalo velmi silnou lekci z perfekcionismu a ukázalo mi, že splněný úkol na 99,9% není splněný úkol :).

Jste i naším prvním profesionálním účastníkem mentoring programu na pozici mentora. Co byste odporučil studentům, kteří chtějí po skončení školy pokračovat spíše v byznysu, než ve veřejné správě?

Bohužel nemám zkušenost s prací ve veřejné správě, takže nemohu osobně porovnat tyto dva světy. Korporátní svět je charakteristický vysokou dynamikou, zodpovědnostíza osobní rozhodnutí a určitou nejistotou ve smyslu, že nikdo nemá jisté, že bude na jedné pozici dalších 10 let, což je pro někoho výhoda a pro jiného problém.

Ve volném čase rád relaxujete při sportu nebo cestováním. Jakou nejexotičtější destinaci jste navštívil?

Nový Zéland, Bosna, Ukrajina.