Martin Churavý

Martin Churavý

churavy

Vystudoval jsem politologii a mezinárodní vztahy na IPS FSV UK. Poté jsem pokračoval v magisterském programu Development and International Relations na Aalborg Universitet v Dánsku. V rámci studia jsem absolvoval půlroční pracovní stáž na politické sekci Velvyslanectví ČR v severoindickém Dillí. Po návratu do vlasti jsem začal pracovat na Magistrátu hl. m. Prahy nejprve jako asistent předsedy finančního výboru Zdeňka Tůmy a později jako hlavní poradce primátora Tomáše Hudečka v oblasti zahraniční politiky a styku s médii. Coby člen volebního štábu pražské organizace TOP 09 jsem měl nadto příležitost podílet se na realizaci několika předvolebních kampaní. Absolvoval jsem také intenzivní měsíční pracovní stáž v Pražském domě v Bruselu. Po volbách v roce2014 a kompletní změně politické reprezentace na pražském magistrátu jsem pokračoval jako protokolista a dvorní speechwriter primátorky Adriany Krnáčové. V současné době pracuji na plný úvazek na radnici Prahy 6 coby specialista vnějších vztahů a zahraničního PR. Po mnoho let se navíc realizuji jako dobrovolník v řadě významných neziskových organizací (např. Danish Red Cross, Nadace Olgy Havlové, Česko proti chudobě, Oživení, FoRS). Mezi mé nejmilejší záliby patří ochotnické divadlo, cestování, četba novin a mysteriózních románů, poslech vážné hudby, pravidelné návštěvy (nejen) pražských kaváren a moderování inspirativních debat.

Co oceňujete na studiu na IPS? Co jste si odnesl do praxe?

Vážím si především toho, že jsem na IPS mohl studovat pod vedením našich předních odborníků. Studium mě rovněž vybavilo poměrně velmi solidní a různorodou informační kapacitou, o kterou jsem se mohl s jistotou opírat v praxi. V neposlední řadě si cením též vzácných kontaktů s někdejšími kolegy ze studií. S některými z nich jsem měl možnost se setkat později v rámci plnění pracovních úkolů a vždy to bylo oboustranně velice příjemné shledání. Když jsem kupř. v roce 2014 doprovázel primátora na jeho pracovní návštěvě Ukrajiny, zjistil jsem, že asistentkou našeho velvyslance v Kyjevě je moje dávná spolužačka a kamarádka z IPS Alžběta Chmelařová. Naše setkání na pozadí barikád z vytrhaných dlažebních kostek a plápolajících pilířů pneumatik vprostřed Majdanu bylo vskutku nezapomenutelné.

Po absolutoriu jste působil jako politický analytik na Velvyslanectví ČR v Indii. Jak jste se dostal k této práci?

V rámci magisterského studijního programu jsem měl podle dánských osnov strávit jeden semestr na studijně-pracovní stáži ve třetí zemi. Vzhledem k tomu, že jsem studoval obor se specifickým zaměřením na rozvojovou problematiku a protože jsem se do Indie toužil vypravit již od velmi útlého mládí, napadlo mne spojit příjemné s užitečným a oslovil jsem přímo tehdejšího velvyslance v Indii. Kupodivu, se veškeré formality podařilo relativně hladce „zprocesovat“, dánská strana mi poskytla štědrý grant a naše ministerstvo zahraničních věcí zase zajistilo bezplatné ubytování v prostorách zastupitelského úřadu. Vše jsem si ale poctivě odpracoval. Pro českou stranu jsem pravidelně sepisoval krátké analytické zprávy o akutních i dlouhodobých politicko-ekonomicko-bezpečnostních událostech na území indického subkontinentu a pro dánskou univerzitu zpracovával rozsáhlou vědeckou práci o neo-maoistickém povstaleckém hnutí operujícím v obtížně přístupných džunglích táhnoucích se napříč hranicemi několika východoindických svazových států. Po návratu do Evropy se ten materiál stal jádrem mé diplomové práce, kterou jsem po úspěšné obhajobě zaslal s věnováním panu velvyslanci do Dillí.

Liší se výrazně práce na Magistrátu HMP a na Velvyslanectví ČR?

Odhlédneme-li od zásadně odlišného kulturního kontextu, dá se v obou případech nalézt víc shodných prvků než by se na první pohled mohlo zdát. Většinu času člověk tráví koneckonců v kanceláři přípravou podkladových materiálů, účastí na různých pracovních poradách, konferencích, schůzkách či okázalých ceremoniálních událostech. Za dobu, co se pohybuji v pražské komunální politice, se mi však ani jednou nestalo, že by mi uklízečka přišla s úsměvem na tváři sdělit, že před budovou úřadu právě odchytili prudce jedovatou kobru.

Kromě práce na Magistrátu HMP se věnujete i vnějším vztahům a zahraničnímu PR na Praze 6 a působíte v řadě neziskových organizací. Je těžké skloubit všechny tyto činnosti? Prozraďte svůj tajný recept, jak vše zvládnout.

Je pravda, že mnoho volného času mi nezbývá. Musel jsem se naučit s časem efektivněji hospodařit a být v rozhodování o způsobu trávení volného času podstatně selektivnější než dříve. Ve sféře PR a politické komunikace je oprávněně kladen velký důraz na flexibilitu a značnou dynamiku. Mnoho protokolárních akcí se pak z logiky věci koná o státních svátcích, víkendech či v pozdních večerních hodinách. Obávám se, že žádný tajný recept nemám. Vše je otázkou obětovaných příležitostí. V mém případě jsem své práci do značné míry obětoval některé sportovní aktivity a nejednu party s přáteli.

Co Vás na Vaší práci nejvíc baví?

Moje práce mi umožňuje nejen nahlížet za oponu politického divadla, ale aktivně se spolupodílet i na jeho dramaturgii. Musím říct, že občas je to větší adrenalin než House of Cards.