Vít Nejedlo

Vít Nejedlo

nejedlo

Vystudoval mezinárodní vztahy na FSV UK a právo a právní vědu na PF UK, v rámci studia absolvoval studijní pobyt na University of Reading ve Velké Británii a také stáž v Českém centru v Londýně. V průběhu studia pracoval jako projektový koordinátor v Asociaci pro mezinárodní otázky. Během předsednictví ČR v Radě EU působil jako styčný koordinátor pro irské delegace. V současnosti pracuje jako vedoucí Oddělení pro Eurocentra na Úřadu vlády ČR, což znamená, že koordinuje tým 14 lidí, kteří se snaží přiblížit složité otázky evropské minulosti, současnosti a budoucnosti české veřejnosti. Ve volném čase rád zajde za kulturou, cestuje, plave nebo jezdí na kole.

Rozhovor s Vítem:

1. Na Univerzitě Karlově jste vystudoval magisterský obor Mezinárodní vztahy u nás na IPS, magisterský titul máte ale i z Právnické fakulty. Můžete své studium na obou fakultách srovnat?

Rozdíl je především v počtu studentů – na FSV studuje výrazně méně studentů, což je podle mě dobře. Jak si vzpomínám, panuje v rámci jednotlivých ročníků velmi příjemná atmosféra a také semináře poskytují potřebnou interaktivitu a prostor pro diskusi mezi studenty navzájem a mezi studenty a vyučujícími. Masové pojetí výuky na PF UK se s tím nedá srovnat. Výhodou Právnické fakulty UK je naopak umístění budovy v centru Prahy. Liší se ale také pojetí studia – na FSV bývala za mých studií větší možnost vybrat si předměty podle oboru svého zájmu, zatímco na PF UK byl studijní plán pevně stanoven a volitelných předmětů bylo velmi málo. Nyní ale prý i na PF UK umožňují určitou flexibilitu prostřednictvím specializačních modulů.

2. V současnosti působíte jako ředitel Eurocentra Praha a zástupce ředitele pro Eurocentra v celé ČR. Co je předmětem Vaší práce?

Pracuji jako vedoucí Oddělení pro Eurocentra v rámci Odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR. Mám na starosti regionální Eurocentra, která sídlí v každém krajském městě (Praha a střední Čechy mají společné Eurocentrum Praha). Jejich účelem je informovat českou veřejnost o nejrůznějších dopadech členství ČR v EU na každodenní život našich občanů a podněcovat mezi nimi diskusi na aktuální evropská témata. Věnujeme se jak široké veřejnosti, tak jednotlivým cílovým skupinám, pro které připravujeme informační akce tzv. na míru – přednášky na středních školách, semináře pro starosty měst a obcí o možnostech čerpání z komunitárních programů, workshopy pro mladé lidi o studijní mobilitě nebo debaty se seniory o ochraně spotřebitele.

3. Jak Vás studium na IPS připravilo na Vaši současnou pozici?

Studium na FSV UK mě vybavilo především solidní znalostí o evropské integraci a širších mezinárodněpolitických souvislostech tohoto procesu. Na FSV jsem se také naučil kriticky přemýšlet o dění kolem sebe a prezentovat určité téma před jinými lidmi. To vše se mi později hodilo nejen v pracovním, ale i soukromém životě. Kromě teoretických poznatků a praktických dovedností tu byl ale ještě jeden důležitý přínos – během studia na FSV jsem poznal spoustu zajímavých lidí, se kterými jsem se potkal později během plnění pracovních povinností a skutečnost, že byli mými spolužáky nebo pedagogy usnadnila naši spolupráci.

4. Během předsednictví ČR v Radě EU jste působil jako styčný koordinátor (liaison officer) pro irské delegace ČR v Irsku. Jaké máte na to období vzpomínky?

Během předsednictví ČR v Radě EU v první polovině roku 2009 jsem pracoval jako styčný koordinátor (liaison officer) pro irské delegace přijíždějící do ČR na neformální zasedání Rady EU. Poskytoval jsem podporu příslušnému ministrovi a jeho kolegům během jejich celého pobytu na našem území, takže šlo především o organizaci schůzek a doprovod na jednání, vč. společenských událostí. Nejsilnější zážitek byl samozřejmě summit za účasti tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy, kterého se zúčastnili všichni nejvyšší představitelé členských zemí EU. Velmi zajímavé ale byly také zasedání na zámku Hluboká nad Vltavou nebo v Luhačovicích. Pro mladého člověka, který studuje mezinárodní vztahy, bylo zajímavé setkat se s evropskými politiky i při osobním kontaktu a nahlédnout za oponu politických jednání. Nakonec zjistíte, že jsou to lidé z masa a kostí, jako my ostatní a že politická jednání jsou často celkem vyčerpávající, takže jim těch pár minut slávy ve sdělovacích prostředcích ani nezávidíte. Irští ministři byli velmi přátelští a neformální a brali mě spíše jako kolegu. Celkově to pro mě byl velmi příjemný půlrok plný spousty zážitků, ve kterém jsem ještě navíc úspěšně zakončil své studium na FSV.

5. Jaké jsou Vaše tipy pro studenty IPS, kteří chtějí v budoucnu najít uplatnění v oboru?

Základem je podle mě dobrá volba volitelných předmětů a specializace v rámci studia. Již během studia je také dobré získávat praktické zkušenosti mimo školu – např. v nevládním sektoru nebo na stáži v nějaké firmě, ve veřejné správě nebo mezinárodní organizaci. Rozhodně všem doporučuji vycestovat na zahraniční studijní pobyt, protože tak získáte další zkušenosti v cizím prostředí, naučíte se o sebe postarat a získáte i jinou perspektivu pohledu na předmět svého studia. Všechny tyto zkušenosti později ocení zaměstnavatelé u přijímacího pohovoru. Navíc škola, stáž i zahraniční studijní pobyt jsou vynikající příležitostí pro navazování kontaktů, které se vám později mohou hodit. Mimochodem stáže pro vysokoškoláky nabízí také Eurocentrum Praha…