Petra Guasti: Politická situace v Česku je komplikovaná. Řada občanů a občanek se necítí být právem zastoupena

Petra Guasti: Politická situace v Česku je komplikovaná. Řada občanů a občanek se necítí být právem zastoupena

Proč se stala dvojnásobnou docentkou? Jaké to je vyjednávat s českými politiky a političkami? A v čem je politická situace v Česku komplikovaná?

Do další epizody podcastu De Facto dorazila Petra Guasti, docentka na Institutu politologických studií FSV UK a vedoucí výzkumné skupiny zaměřené na polarizaci a populismus v Národním institutu SYRI. Ve svém výzkumu se dlouhodobě zabývá demokratickými institucemi na národní i nadnárodní úrovni, migrací a iliberalismem. Je rovněž autorkou celé řady textů publikovaných v prestižních zahraničních vydavatelstvích. 

„Jako Češi nemáme rádi politické strany. Je to taková móda. Vychází nám to ve všech výzkumech. Ale zastupitelská demokracie nemůže bez politických stran fungovat. A také tady politické strany nikdy nezapustily dostatečně hluboké kořeny. První roky se zdálo, že stranický systém se velmi dobře zakořenil, aby po roce 2010 se všechno změnilo. A vlastně u nás existuje takový evropský unikát. V parlamentu nemáme nepopulistickou levicovou stranu. A to pro někoho, kdo zkoumá zastupitelskou demokracii, je velký problém, protože řada občanů a občanek se necítí právem zastoupena,“ uvádí Guasti v podcastu.

Poslechnout si na Spotify nebo Apple Podcasts

Poslechnout si celý rozhovor na webu

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.